Přenos: vzdušnou cestou, popř. přes hlenem potřísněné předměty
Inkubační doba: 1–3 týdny
Ohroženy jsou především neočkované děti, pro které může mít toto onemocnění život ohrožující následky. Obvykle je onemocnění manifestováno dlouhodobými epizodami dávivého kašle. Nemocný nemůže dodechnout, zajíká se a dáví. Občas může docházet i ke zvracení hlenu a promodrávání v obličeji v důsledku nedostatku kyslíku. Ostatní příznaky jsou nespecifické, tedy zaměnitelné s projevy jiných vzduchem přenosných onemocnění. Mezi epizodami kašle se nemocný jeví zdánlivě bez obtíží. Nakazit se mohou i očkované děti, průběh onemocnění u nich však bývá většinou lehčí.
Co dělat, když se u dítěte výše popsané projevy objeví?
Pokud výše uvedené potíže u dítěte zaznamenáte, navštivte co nejdříve praktického lékaře a informujte jej o možném kontaktu s dávivým kašlem (pertussí).
Co se bude dít?
Lékař dítěti provede odběr (tzn. výtěr z nosohltanu, popř. odběr krve na zjištění hladiny protilátek). Podle výsledku odběru vás poté poučí o dalším postupu a v případě laboratorně prokázané nákazy zahájí léčbu antibiotiky (Klacid).
Co dělat, když se u dítěte nákaza dávivým kašlem potvrdí?
Pokud se onemocnění u Vašeho dítěte potvrdí, informujte prosím školu. Ohledně léčby následujte pokyny lékaře.
V domácnosti je vhodné často větrat a provést dezinfekci ploch a předmětů běžně dostupnými dezinfekčními prostředky proti bakteriím. Doporučit lze též vyprat plyšáky, lůžkoviny a textilií, které mohly být zasaženy hleny.
V případě potíží u dalšího člena rodiny, opět kontaktujte lékaře. Onemocnění může být nebezpečné pro neočkované děti i oslabené osoby.